Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz: piękno w prostocie

Gilmanshin / Pixabay

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz: piękno w prostocie

Minimalizm to styl, który doskonale sprawdza się w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się on przede wszystkim prostotą, minimalizacją ozdób i zbędnego blichtru. Jego podstawową zasadą jest zwięzłość i funkcjonalność. Minimalistyczne wnętrza są nie tylko eleganckie, ale także łatwe do utrzymania w czystości i porządku.

Minimalistyczna kolorystyka

Kolorystyka to jedna z najważniejszych kwestii w aranżacji minimalistycznego wnętrza. Zazwyczaj stosuje się jasne i neutralne kolory, takie jak biel, szarość, beż, czernie i czerń. Dobrze sprawdzą się też delikatne pastele, mięta czy pudrowy róż. Minimalistyczne wnętrza nie kojarzą się z przepychającą kolorami przestrzenią, dlatego odcienie powinny być stonowane i dobrze ze sobą komponować.

Funkcjonalność

Minimalizm to przede wszystkim funkcjonalność. Wnętrza, które urządzane są w tym stylu, powinny być przede wszystkim praktyczne i wygodne. Meble powinny być wygodne i solidnie wykonane. Minimalizm polega na wykorzystaniu do minimum elementów, które zaspokajają potrzeby mieszkańców domu lub mieszkania. Przykładem jest stolik zamiast stołu, mała sofa zamiast kanap, a także miejsce na przechowywanie, np. szafka pod telewizorem z rozwiązaniem na zamknięcie drzwi szafki.

Minimalistyczne dodatki

Minimalistyczny styl w aranżacji wnętrz charakteryzuje się niewielką ilością dodatków. Akcesoria mają za zadanie uzupełnić wnętrze, a nie zdobić je na całość. Stosuje się kilka elementów, takich jak np. poduszki, narzuty, standardowe zasłony, rośliny doniczkowe lub obrazy. Powinny jednak pasować do wystroju i kolory świetnie ze sobą łączyć.

Minimalistyczny styl dekoracyjny

Minimalistyczny styl dekoracyjny polega na skupieniu się na wnętrzu, a nie na dodatkach. W takim wnętrzu kluczowe są harmonia i porządek i znajdują się w nim tylko te elementy, które są funkcjonalne. Minimalistyczne wnętrza są przestronne, sprawiają wrażenie czystości i porządku, a to wszystko z powodu funkcjonalności i prostoty. Często w minimalistycznym stylu pojawiają się ozdoby przy jednej ścianie np. obiekt 3D lub nowoczesna rama do zdjęć.

Artykuł powstał we współpracy z snaphub.pl