Każdy właściciel samochodu z pewnością wie, jak ważne jest posiadanie garażu, gdzie można trzymać swoje cztery kółka. Samochód garażowany zdecydowanie wolniej ulega korozji, ponadto lakier wygląda jak nowy i możemy dłużej cieszyć się korzystaniem z naszego auta.
Wlasny garaż możemy również wykorzystać jako składzik, schowek na narzędzia lub domowy warsztat, gdzie będziemy wykonywać różne drobne naprawy. Aby było to jednak możliwe, musimy najpierw ów garaż postawić. Co ciekawe, nie musimy mieć na to pozwolenia.
Formalności
Budując garaż o powierzchni do 35 m2 nie musimy mieć zezwolenia. Wystarczy zgłosić fakt planowanej budowy do urzędu i poczekać na ewentualny sprzeciw instytucji. Jeśli w ciągu miesiąca taki sprzeciw nie zostanie zgłoszony, możemy rozpoczynać budowę. Składając dokumenty, musimy przygotować projekt budowy, oświadczenie o posiadanym prawie do nieruchomości, mapę do celów projektowych a także decyzję o warunkach zabudowy.
Budowa
Budowa garażu w technologii szkieletowej składa się z następujących etapów:
1. Przygotowanie podłoża – podłoże możemy wykonać z różnych elementów, może to być zarówno wylewka betonowa lub posadzka z kostki brukowej.
2. Montowanie szkieletu konstrukcji ścian – w zależności od wariantu otrzymujemy albo elementy pomalowane albo malujemy je sami. Następnie montujemy podwaliny, potem słupy ścian, pamiętamy o otworach na okna i bramę wjazdową i ich montażu. Kolejny element to obicie ścian.
3. Montowanie szkieletu konstrukcji dachu – montujemy krokwie i jętki, następnie wykonujemy pokrycie dachu. Możemy wybrać papę, blachodachówkę lub gont bitumiczny. W tym momencie montujemy również rynny. Warto orynnować garaż ponieważ skutecznie odprowadzi on nadmiar wody poza nasz obiekt.
4. Prace wykończeniowe – sprawdzamy czy konstrukcja garażu jest odpowiednio stabilna, czy w czasie montażu nie pojawiły się zarysowania na lakierze. Jeśli tak, to poprawiamy je.
Nasz garaż jest gotowy!