Co ile należy czyścić elewację?

Valentin_Photography / Pixabay

Wiosna to czas wszelkich porządków. Szorujemy balkony i tarasy, pielimy ogródki, czyścimy ogrodzenie i podjazd. A co z elewacją? Kiedy i co jaki czas najlepiej brać się za jej czyszczenie? Okazuje się, że elewacja nie wymaga zbyt częstego mycia. Nie trzeba czyścić jej gruntownie co roku, a wystarczy porządnie zadbać o nią raz na kilka sezonów.

Czyszczenie elewacji przeprowadzić można na kilka sposobów. Wybór odpowiedniego zależy od rodzaju zabrudzeń, które to najczęściej zależą od położenia domu. Budynki usytuowane w pobliżu lasu wystawione są na większą wilgotność, przez co podatność na zabrudzenia jest zdecydowanie większa. Podobnie dzieje się z domami tuż przy ruchliwej drodze. Struktura materiału, z którego elewacja została wykonana również ma znaczenie, jeżeli chodzi o przyjmowanie brudu. Im gładszy materiał, tym dom będzie mniej podatny na brud.

Jak czyścić elewację?

Do czyszczenia elewacji (z tynkiem cienkowarstwowym) wystarczy użyć wody, która rozpuści i usunie brud wraz z luźno związanymi nalotami soli. Jeśli użyta zostanie woda gorąca, czyszczenie stanie się efektywniejsze, a cały proces krótszy. Ciepła woda pozwoli również łatwiej pozbyć się zabrudzeń tłustych.

Z temperaturą wody trzeba być jednak ostrożnym, gdyż zbyt wysoka może spowodować gwałtowne odkształcenia warstwy elewacyjnej, co skutkuje pęknięciami. Jeśli jednak okaże się, że sama woda nie jest wystarczającym sposobem na dane zabrudzenie, warto użyć środek chemii budowlanej w formie koncentratu – im starsze zabrudzenie, tym skuteczniejszy będzie bardziej skoncentrowany preparat.

Czasem przyda się fachowiec

Najlepszy efekt w czyszczeniu elewacji osiąga się za pomocą myjki ciśnieniowej, ale mycie fasad tego typu sprzętem wymaga pewnej wiedzy, między innymi na temat dostosowania ciśnienia oraz odległości dyszy od elewacji, aby jej nie uszkodzić.

Przy poważnych zabrudzeniach warto skierować się do fachowców, którzy dopasują właściwy sposób czyszczenia elewacji do jej stanu i potrzeb. Firmy specjalizujące się w tym temacie, takie jak DCClean, wiedzą jak przeprowadzić proces tak, aby skuteczność równała się brakiem jakichkolwiek zniszczeń. Można im w tym zaufać, a potem cieszyć się czystą elewacją przez kolejne kilka sezonów.