Niezwykle interesującym zajęciem staje się obecnie odnawianie mebli. Tego rodzaju zainteresowania wręcz modelowo wpisują się w tak silne dziś trendy, jak zero waste, ekologia czy ograniczenie bezmyślnego konsumpcjonizmu. Do tego przy tego typu zajęciach możemy realizować swoje potrzeby i przy tym jest to również satysfakcjonujące zajęcie. W niniejszym tekście nie będziemy jednak skupiać się na jednak skupiać na samym procesie odnawiania mebli, a jedynie na pierwszym kroku w tym procesie. Przyjrzymy się bowiem, jak wygląda usuwanie bejcy z drewna.
Eliminacja starej powłoki na drewnie należy do dość żmudnych zajęć, lecz nakładanie nowego preparatu czy podejmowanie się innych zadań bez tego mija się z celem. Zazwyczaj na drewno kładzie się bejcę, czyli barwnik wprowadzający pigment w jego powierzchnię. Z uwagi na to, że bejca ma tylko za zadanie nadać koloru drewnu, to taką powierzchnię wykończa się lakierem, politurą lub też woskiem. Warto nadmienić, że zależności od rodzaju zastosowanego w bejcy barwnika odmienna jest jej penetracja w drewno. W przypadku bejcy alkoholowej i wodnej mamy do czynienia z niewielką penetracją, a z kolei ta rozpuszczalnikowa wnika głębiej.
Jak zatem przebiega usuwanie bejcy z drewna?
Podczas renowacji drewna, kiedy pozbyliśmy się już starych wykończeń drewna np. chemicznym zmywaczem, to bywają przypadki, że drewno wciąż jest zabarwione bejcą. W takiej sytuacji należy precyzyjnie je zeszlifować. Jeśli nie uda nam się ta sztuka mimo starannego szlifowania, to często trzeba jeszcze zastosować odpowiedni preparat. Często jest on na bazie kwasu szczawiowego i dzięki niemu uda nam się pozbyć smug i innych śladów ze starej bejcy. Trzeba tutaj podkreślić, że tego typu preparat powinien być użyty wyłącznie na surowym i oczyszczonym drewnie. Stosuje się go na całą powierzchnię drewna, a stosowanie punktowe może doprowadzić do rozjaśnienia tych miejsc. Zazwyczaj do nakładania preparatu tego typu wykorzystuje się pędzel i pozostawia go na kilkanaście minut. Potem wystarczy go już spłukać tylko czystą wodą i mamy czyste drewno do dalszych prac renowacyjnych.
Mamy nadzieję, że ten tekst nieco rozjaśni kwestie związane z początkowymi pracami przy usuwaniu starych pokładów bejcy na drewnie.