Plama z krwi: skuteczne metody usuwania plam z różnych powierzchni

jeanvdmeulen / Pixabay

Plamy z krwi – każdemu z nas zdarzyło się zalać się krwią, czy też zrobić sobie niezbyt przyjemną ranę, która zaczynała krwawić. Wówczas najważniejsze jest szybkie zareagowanie i zastosowanie odpowiednich sposobów na usunięcie plam. W tym artykule opiszemy skuteczne metody usuwania plam z różnych powierzchni.

1. Usuwanie plam z ubrań
Plamy z krwi na ubraniach to jedne z najczęściej spotykanych. Szybka reakcja jest kluczowa w przypadku tego typu zabrudzeń. Po pierwsze, należy natychmiast zacząć trzeć plamę suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem. Następnie można zastosować jedną z poniższych metod:

– Żółtko jaja – najlepiej od trzech jaj, oddzielamy od białka i nakładamy na plamę, pozostawiając na ok. 30 minut. Następnie zmywamy wodą z detergentem i płuczemy.

– Amoniak – rozcieńczamy amoniak w wodzie i przecieramy nim plamę, pozostawiając na ok. 20 minut. Później zdejmujemy i przecieramy czystą wodą.

– Soda oczyszczona – rozpuszczamy dwie łyżki sody w szklance wody, przecieramy nią plamę i pozostawiamy na ok. 30 minut. Następnie zmywamy letnią wodą.

1. Usuwanie plam z dywanów i wykładzin
Plam z krwi na dywanach czy też wykładzinach niejednokrotnie zdarza się w przypadku np. odkleszczeniu lub kontuzji. W takim przypadku należy jak najszybciej sięgnąć po odpowiednie środki.

– Roztwór mleka i octu – mieszamy w równych proporcjach mleko i ocet, wtieramy roztwór w plamę i odczekujemy kilka godzin. Następnie przecieramy wilgotną szmatką.

– Chlorek metylenu – nakładamy chlorek metylenu na plamę i pozostawiamy na ok. 20 minut. Następnie zdejmujemy go i przecieramy czystą wodą.

1. Usuwanie plam z tapicerki
Plamy z krwi zdarzają się również na meblach tapicerowanych. W takim wypadku należy postępować ostrożnie, żeby nie zniszczyć materiału.

– Wodny roztwór amoniaku – rozcieńczamy amoniak w wodzie i przecieramy nim plamę. Pozostawiamy na kilka minut i zmywamy czystą wodą.

– Elektryczny odkurzacz z funkcją czyszczenia – jeśli mamy stosowne urządzenie, można w ten sposób usunąć plamy z krwi. W sieci sklepów wielobranżowych dostępne są specjalne końcówki z walcem, które doskonale radzą sobie z tego typu zabrudzeniami.

1. Usuwanie plam z powierzchni z płytek czy też marmuru
Plamy z krwi zdarzają się również na powierzchniach z płytek czy też marmuru. W tym wypadku ważne jest używanie odpowiednich środków czyszczących.

– Rozpuszczalnik – nakładamy roztwór na plamę i po kilku minutach zmywamy wodą z detergentem.

– Kwas cytrynowy – nakładamy kwas na plamę i zostawiamy na jakiś czas. Następnie zmywamy wodą z detergentem i płuczemy.

1. Co robić, jeśli nic nie pomaga?
Niestety, zdarzają się sytuacje, że żadna z powyższych metod nie działa na usunięcie plamy z krwi. W tym wypadku, jeśli chodzi o plamy na ubraniach, można skorzystać z usług profesjonalnych pralni. W przypadku powierzchni np. z dywanów czy też mebli, trzeba zwrócić się do specjalistycznej firmy zajmującej się takim sprzątaniem.

Podsumowując – plamy z krwi są uciążliwe, ale z odpowiednim podejściem można je usunąć. Ważne jest szybkie reagowanie oraz użycie odpowiednich środków czyszczących. Warto zwrócić się również z pomocą do specjalistów, jeśli żadna z metod nie działa.