Jak stworzyć funkcjonalną i estetyczną łazienkę dla dzieci

StockSnap / Pixabay

Planowanie łazienki dla dzieci wymaga nie tylko estetyki, ale i funkcjonalności. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, jak zaprojektować przestrzeń łazienkową którą dzieci będą użytkować na co dzień.

1. KOLOROWY DESIGN I PRZYJAZNA ATMOSFERA

Dzieci uwielbiają kolorowe przestrzenie z motywami ulubionych postaci, dlatego warto postawić na jasne, radosne i chwytliwe barwy. Warto jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z nadmierną ilością kolorów. Dobra zasada to maksymalnie trzy kontrastowe kolory w wykończeniu łazienki.

Wybierz ściany i płytki w pastelowych i żywych barwach i udekoruj łazienkę malowanymi czcionkami z łatwymi do przeczytania napisami, takimi jak szczoteczki do zębów i mydła, aby zachęcić dzieci do mycia rąk i zębów.

Najważniejsze jest, aby stworzyć w łazience dla dzieci przyjazną atmosferę, która będzie zachęcała maluchy do mycia i dbania o higienę osobistą.

1. FUNCTIONAL ZONE

Łazienka dla dzieci powinna mieć odpowiednio zaprojektowaną, funkcjonalną strefę.

Warto pomyśleć o odpowiedniej liczbie półek, szuflad i szufladach na kosmetyki – wszystko to najlepiej zrobić na wysokości łatwej do osiągnięcia dla małych dzieci.

W łazience dla dzieci zwróćmy uwagę na kołowrotki, gdzie można podłączyć ręcznik i suszarkę do włosów – będą one przydatne, kiedy będziemy chcieli umyć dziecku główkę.

Ważne są też akcesoria, które dzieci mogą używać samodzielnie, np. specjalne mydełka w kształcie zabawek, które zachęcają maluchy do samodzielnego mycia.

1. ANTYPOŚLIZGOWY FLOOR

Bezpieczeństwo to kluczowa kwestia w łazience dla dzieci. Dlatego nie powinno zabraknąć wśród urządzeń antypoślizgowego dywanika, antypoślizgowych podkładek pod wanną i prysznicem oraz stylowego siedziska, które zapewni stabilność dziecku podczas kąpieli.

Warto pamiętać, że matowe, nie błyszczące płytki to lepszy wybór niż błyszczące, które stwarzają ryzyko poślizgnięcia się na mokrym podłodze.

1. DLA DZIEWCZYN I CHŁOPCÓW

Artykuły łazienkowe dla dziewczynek i chłopców mogą się różnić – ważne jest jednak dostosowanie ich do wieku dziecka. Dla młodszych dzieci warto postawić na akcesoria w kształcie zabawek, a dla nieco starszych na bardziej praktyczne rzeczy, takie jak detektor utrzymania płynów.

Dziewczyny i chłopcy będą mieli zawsze inne wymagania odnośnie wykończenia łazienki, stąd warto zaprojektować przestrzeń, która będzie idealnie odpowiadała temperamentowi i potrzebom każdej z płci.

1. ŁAZIENKA DLA MAŁYCH KLIENTÓW

Zapewnij swojemu dziecku niezapomnianą łazienkową przygodę! Projektowanie łazienki dla dzieci powinno być również zrozumiałe i łatwe dla nich. Zachęcając ich do wspólnego przygotowywania projektu i dekorowania przestrzeni łazienkowej, pomaga się dziecku w budowaniu koncentracji, poznawaniu kolorów oraz rozwijaniu kreatywności.

Ważne jest jednak, aby łazienka dla dzieci była łatwa do utrzymania w czystości i była wyposażone w specjalne narzędzia do czyszczenia.

Odpowiednio zaprojektowana łazienka dziecka, wraz ze stylowymi akcesoriami, pozwoli zachęcić malucha do zachowania higieny osobistej. Zapewnij swojemu dziecku bezpieczeństwo i wygodę w trakcie codziennej pielęgnacji!

Artykuł powstał we współpracy z www.pkscieszyn.pl