Kto wynalazł krzesło?

DarthZuzanka / Pixabay

Popularna encyklopedia internetowa definiuje krzesło jako meble do siedzenia z oparciem o szkieletowej budowie. Definicja ta również odróżnia krzesło od fotela, poprzez brak podłokietników. Krzesło to jeden z najpopularniejszych mebli, który znajdziemy praktycznie w każdym domu. Krzesła wykorzystywane są w jadalniach, salonach, pokojach dziecięcych, salonach, a nawet niektórzy decydują się na posiadanie krzesła w łazience. Mebel jest wszechobecny i trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez jego obecności. Mimo wszystko, niewiele wiadomo na temat historii krzeseł oraz kogo można uznać za twórcę tego rodzaju mebla.

Bez względu na to czy mamy na myśli krzesła kuchenne, krzesła biurowe, czy krzesła do salonu, mają one wspólnego protoplastę, który został wynaleziony już w starożytności. Trudno jest określić jednoznaczną datę, kiedy krzesło wkroczyło do naszych domów, jednak warto zaznaczyć, że na przełomie XVII i XVIII wieku krzesło przeszło najwięcej zmian.

Historia krzesła

Legenda głosi, że wygląd współczesnego krzesła wywodzi się od tronu, który został odnaleziony w ruinach zamku w Knossos. To jedno z najstarszych krzeseł, które zostało odnalezione, a przypomina wyglądem meble wykorzystywane współcześnie. Meble ewoluowały na przestrzeni lat, zmieniając swój wygląd. Przede wszystkim stawały się coraz bardziej lekkie i poręczne. Do najbardziej ozdobnych i zaskakujących krzeseł należą meble z epoki ludwikowskiej. Były one bogato rzeźbione oraz wykonywane z drogocennych materiałów.

Projektant i kawał historii

Nieznane jest nazwisko osoby, która wynalazła bądź zaprojektowała pierwsze krzesło, jednak w tym miejscu warto wspomnieć ciekawostkę. Za jednego z wynalazców krzesła można uznać amerykańskiego prezydenta Thomasa Jeffersona. To on przyczynił się do wymyślenia obrotowego modelu, a legenda głosi, że to właśnie siedząc na takim meblu podpisał deklarację niepodległości USA.