Jak stworzyć przyjazne dla dzieci wnętrze: porady dla rodziców

Jak stworzyć wnętrze przyjazne dla dzieci?
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców stawia na projektowanie pokoju dla swojej pociechy. Przygotowują to miejsce z myślą o jego bezpieczeństwie, rozwoju i dobrej zabawie. Jakie porady warto zastosować, by stworzyć wnętrze zapewniające dziecku miły pobyt oraz komfort?

 1. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą należy uwzględnić przy projektowaniu pokoju dziecka, jest jego bezpieczeństwo. Rodzic powinien się ubezpieczyć, by pomieszczenie było właściwie zabezpieczone i zaprojektowane tak, by dziecko nie było wystawione na niebezpieczeństwo. Istotne jest umieszczenie w nim korków bezpieczeństwa do kontaktów, meble powinny być pozbawione ostrych krawędzi, okna zabezpieczone siatką lub zamknięciem antywłamaniowym, a oświetlenie o przyciemnianej intensywności.

 1. Komfortowe meble

Drugim ważnym elementem jest wybór odpowiednich mebli. Dla dziecka ważne jest, by jego pokój był wygodny oraz zapewniał dobre warunki snu i wypoczynku. Warto postawić na funkcjonalność – łóżko z szufladami na pościel, pojemne regały na dziecinne zabawki i książki, łatwo dostępne szafki, w których dziecko będzie trzymać swoje ubrania oraz stolik/skrzynkę na artykuły szkolne.

 • łóżka z dodatkowymi funkcjami (np. piętrowe, z dodatkowymi szufladami)
 • regały na zabawki i książki
 • szafki na ubrania
 • stolik lub skrzynka na artykuły szkolne
 1. Przestrzeń do zabawy

Pokój dziecka to przede wszystkim przestrzeń do zabawy. Warto zatem zadbać o odpowiednią liczbę zabawek oraz miejsce, w którym maluch będzie mógł swobodnie się bawić. Istotne jest, by pokój był odpowiednio doświetlony (można użyć lampki lub kolorowych żarówek) i przewietrzany. Kolorowe plakaty, obrazy i naklejki to dobry pomysł na dekorację pokoju i pobudzenie kreatywności dziecka.

 • odpowiednia ilość zabawek
 • dobrze doświetlone i przewietrzone pomieszczenie
 • kolorowe dekoracje (plakaty, obrazy, naklejki)
 1. Dbałość o higienę

Niemniej ważna jest higiena, na którą rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę. Dzieci często chorują i są narażone na infekcje bakteryjne, dlatego warto regularnie dbać o porządek w pokoju dziecka, przede wszystkim sprzątając oraz odkażając zabawki, łóżko, blaty, czy podłogę. Ważne jest, by pokoik był nie tylko przyjazny, ale również czysty oraz zdrowy dla malucha.

 1. Dostosowanie do wieku dziecka

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest dostosowanie pokoju do wieku dziecka. Pokój sześciolatka będzie zupełnie inny od pokoju nastolatka, więc warto przemyśleć, jakie aranżacje będą najlepsze. Istotne jest również, by zaprojektować pomieszczenie tak, by maluch miał swobodny dostęp do wszystkich najważniejszych elementów (np. łóżko, szafki, regały), a jednocześnie uważać, by nie zagrażać mu niebezpieczeństwem.

Podsumowując, stworzenie przyjaznego dla dziecka, bezpiecznego, funkcjonalnego, schludnego oraz wygodnego pokoju jest zadaniem trudnym, jednak zastosowanie się do powyższych porad pomoże w przygotowaniu tego niezwykle ważnego miejsca. Dobrze zaprojektowany pokój dla dziecka to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim troski o dobre warunki życia swojego malucha.