Najlepsze pomysły na aranżację małego pokoju dziecka: funkcjonalność, zabawa i nauka

Kiev, Ukraine - October 15, 2018: Loft style bedroom design with green colors

Planując aranżację pokoju dziecka, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – przede wszystkim funkcjonalność, ale także estetykę oraz zabawę. Ważne jest, aby dziecięcy pokój spełniał wymogi zarówno dzieci, jak i rodziców. Co więcej, w takim pomieszczeniu powinno również znaleźć się miejsce na naukę. Poniżej przedstawione zostaną najlepsze pomysły na aranżację małego pokoju dziecka, które połączą te trzy aspekty.

 1. Funkcjonalność przede wszystkim

Dzieci mają wiele potrzeb, a przestrzeń ich pokoju powinna spełniać te wymagania. Istotne jest, aby w pomieszczeniu znalazło się miejsce na zabawę, ale także na naukę i relaks. W związku z tym, uporządkowanie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest kluczowe. W tym celu można zastosować różne triki:

 • Meble wielofunkcyjne: Łóżka piętrowe z biurkiem lub szafkami to idealne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Podobnie może działać stolik, który można zamienić w łóżko, podwójna szafa z wbudowaną szafką czy hoker z dodatkowym pojemnikiem na zabawki.
 • Przechowywanie: W małej przestrzeni ważne jest, aby zabawki i przybory plastyczne nie zajmowały za dużo miejsca. Wysuwane kosze lub półki na kółkach są bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ można je łatwo przestawić i przenieść, kiedy zajdzie taka potrzeba.
 1. Zabawa – klucz do rozwoju dziecka

Dla dziecka zabawa to nie tylko rozrywka, ale również klucz do rozwoju. W pokoju dziecka powinno znaleźć się miejsce na twórczy rozwój, a design takiego pomieszczenia powinien sprzyjać rozwojowi wyobraźni. W tym celu, warto zastosować nieco oryginalne pomysły aranżacyjne:

 • Ściana do rysowania: To wygodne rozwiązanie, które pozwoli dziecku zawsze mieć na wyciągnięcie ręki świetną zabawę. Do wykonania takiego elementu wystarczy farba tablicowa, którą można zrobić na jednej ze ścian – dziecko będzie mogło malować, rysować lub pisać na nim kredkami lub markerami do tablic.
 • Podłoga doświadczalna: W pokoju dziecka można zastosować różne materiały, dzięki którym dziecko będzie mogło rozwijać swoje zmysły takie jak np: mata sensoryczna z masażerami, podłoga z kamieni czy dywan z kulkami. Takie rozwiązania stanowią dla dziecka swoisty trening rozwoju zmysłów.
 1. Nauka – przestrzeń dla młodego ucznia

W małym pokoju dziecka dla nauki powinno znaleźć się odpowiednie miejsce. Powinno być to miejsce dobrze oświetlone, wygodne, ale niekoniecznie zajmujące wiele przestrzeni. Jak je urządzić?

 • Biurko i krzesło: To podstawa dla każdego uczonego. W przypadku małych pomieszczeń dobrym wyborem może być biurko z miejscem do schowania różnych papierów i przyborów plastycznych. Krzesło powinno zapewniać wygodny i ergonomiczny dostęp do biurka.
 • Tablica do nauki: Do nauki dzieci będzie potrzebna tablica, najlepiej biała z możliwością pisania na niej przy użyciu markerów. Do uzupełnienia suchej tablicy można też stosować magnesiczne literki albo liczby.
 1. Estetyka – pokój dziecka w dobrym stylu

Pomieszczenie dla dziecka nie musi być jedynie funkcjonalne – może być też stylowe i eleganckie. Oto kilka pomysłów, które pomogą w stworzeniu interesującego pokoju:

 • Kolor na ścianach: W pokoju dziecka warto stosować kolorowe ściany, które nie tylko wprowadzą do pomieszczenia energię, ale też potrafią zmotywować do zabawy i nauki.
 • Oświetlenie: Odpowiednie oświetlenie sprawi, że pokój dziecka nabierze wyjątkowego charakteru. Można zastosować np. kolorowe lampy, które będą się ładnie komponować z barwnymi ścianami i dodatkami.
 1. Dodatki – stylowe akcenty

Aby pokój dziecka był wyjątkowy i jeszcze bardziej przyjazny, warto położyć nacisk na dodatki. Mogą one być zarówno dekoracyjne jak i funkcjonalne. W zależności od gustu i stylu można użyć:

 • Przytulne tekstylia: Poduszki, ciepłe koce na kanapie, kolorowe narzuty czy poduszki pomogą, aby pokój dziecka stał się bardziej przytulny i wygodny.
 • Ozdobne pudełka: Mogą służyć jako pojemniki na zabawki i przybory plastyczne, a jednocześnie będą pełnić funkcję dekoracyjną.

Podsumowanie

W miarę jak dzieci dorastają, ich potrzeby i upodobania ulegają zmianie, ale jedno pozostaje niezmienne – ważne jest stworzenie przestrzeni, która będzie się dostosowywać do ich potrzeb. Aranżacja małego pokoju dziecka, która uwzględnia jego rozwój, zabawę i naukę, a także styl, z pewnością przyniesie wiele radości zarówno dzieciom, jak i rodzicom.