Aranżacja wnętrz w stylu vintage: powrót do przeszłości

Luxury kitchen in private house modern style. Vertical tile in kitchen interior. 3D render

Aranżacja wnętrz w stylu vintage: powrót do przeszłości

Często mówi się, że moda krąży i tak samo jest w przypadku aranżacji wnętrz. W ostatnim czasie zyskuje popularność styl vintage, który czerpie inspiracje z dawnego czasu. Ten uroczy i zaciszny styl może przynieść do domu niepowtarzalną atmosferę i pozwolić na powrót wspomnień z przeszłości.

1. Czym jest styl vintage
Styl vintage jest inspirowany designem z okresu od lat 20. do 70. XX wieku. Charakteryzuje się zwykle meblami w stylu retro, a także np. obiektami dekoracyjnymi, takimi jak ramki na fotografie czy lampy. Istotne w szczegółach aranżacji wnętrza są nawiązania do konkretnych epok, które chcemy przywołać.

1. Jakie elementy wprowadzić
Aranżacja wnętrza w stylu vintage nie wymaga dużych nakładów finansowych. Często wystarczy odwiedzić targ staroci lub przejrzeć internetowe aukcje, by znaleźć coś interesującego. Do łatwo dostępnych elementów, które wprowadzą domowe sanktuaria w dawnych stylach, należą np. żyrandole, lustra z ozdobnymi ramkami, tapety w kwiatowe wzory, meble w stylu Bauhaus lub łóżka na wysokich nóżkach.

1. Jakie kolory użyć
Kolory są rzecz jasna bardzo ważne w aranżacji wnętrza w stylu vintage. Dobrym pomysłem jest wybór ciepłych i stonowanych barw, np. żółtych lub zieleni, które dodadzą pomieszczeniu uroku i ciepła. Warto też postawić na meble w jasnych kolorach, które często kojarzą się z minionymi dekadami i zyskują na popularności, jak np. biel, szarość, beż i turkus.

1. Jakie materiały wybrać
Równie ważne, jak dobór kolorów, jest wybór odpowiednich materiałów. Często kojarzą one się z wybraną epoką. Do stylu vintage bezsprzecznie pasują m.in. meble z wikliny, a także deski, które można zamontować na ścianie jak panele. Doskonałym materiałem na meble są drewno i skóra, np. wersalki w stylu chesterfield.

1. Podsumowanie stylu vintage
Aranżacja wnętrza w stylu vintage to powrót do przeszłości, który pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w domu. Mieszkanie w takim wnętrzu to zamknięta przestrzeń, w której można odpocząć z dala od zgiełku miasta. Dzięki niemu mieszkańcy domu na nowo będą miło wspominać tamte czasy i odkrywać piękno minionych dekad.

Artykuł powstał we współpracy z www.oszibarack.pl