Jak urządzić przestrzeń pracy w domowym biurze: ergonomia i inspiracje

DarthZuzanka / Pixabay

Często zdarza się, że pracujemy zdalnie lub prowadzimy prywatną działalność gospodarczą i potrzebujemy wygodnego i ergonomicznego miejsca pracy w domu. Zanim zaczniesz wybierać meble i dekoracje, warto zapoznać się z zasadami ergonomii, które pomogą Ci uniknąć bólu pleców i złej postawy. Poniżej znajdziesz nie tylko porady dotyczące ergonomii, ale także inspiracje na to, jak urządzić przestrzeń pracy w domowym biurze.

I. Zapoznaj się z zasadami ergonomii

Aby uniknąć bólu pleców, złej postawy i innych dolegliwości związanych z nieergonomiczną pracą, musisz zapoznać się z podstawowymi zasadami ergonomii. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

 • Monitor powinien znajdować się w odległości minimum 50 cm od oczu, a górną krawędź monitora należy umieścić na wysokości oczu.
 • Stół i krzesło powinny być na tyle wysokie, aby podłokietniki były ustawione prostopadle do stołu, a uda i podudzia tworzyły kąt prosty z podłogą.
 • Klawiatura powinna być ustawiona tak, aby przedramię i dłoń tworzyły kąt prosty.

II. Wybierz odpowiednie meble

Po zapoznaniu się z zasadami ergonomii możesz przejść do wyboru mebli. Koniecznie pamiętaj o dopasowaniu wysokości biurka i krzesła do Twojego wzrostu i preferencji pracy. Oto lista mebli, które powinny pojawić się w Twoim domowym biurze:

 • Biurko – powinno być na tyle duże, aby zmieścić laptop lub monitor, a także dokumenty i inne akcesoria.
 • Krzesło – jedno z najważniejszych mebli w biurze. Przede wszystkim powinno być ergonomiczne, czyli posiadać regulacje wysokości, nachylenia i podłokietników.
 • Półki lub szafki – przestrzenie do przechowywania dokumentów, książek i innych akcesoriów będących w pracy niezbędne.

III. Zadbaj o oświetlenie i kolorystykę

Odpowiednie oświetlenie to kluczowy element wydajnej pracy w domowym biurze. Koniecznie zadbaj o to, aby światło padło na biurko od góry, a nie z boku lub od spodu. Ponadto, zwróć uwagę na kolorystykę. Jasne, stonowane kolory będą najlepsze dla punktu pracy.

IV. Dodaj dekoracje

Dekoracje sprawią, że Twój domowy biurze będzie piękny i przytulny. Postaw na elementy, które Cię inspirują, dodają energii i umożliwiają skupienie się na pracy. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

 • Rośliny doniczkowe – zielone rośliny dodadzą świeżości i uroku Twojemu domowemu biuru.
 • Obrazki, plakaty lub mapy – piekne obrazy motywacyjne dodadzą charakteru pracującemu biurze.
 • Pamiątki z podróży lub inne dekoracje – akcesoria z osobistym wydźwiękiem powinny towarzyszyć przy pracy.

V. Ogranicz zakłócenia

W domowym biurze łatwo popaść w rozproszenie, dlatego warto zadbać o to, aby okolica była sprzyjająca do skupienia się na pracy. Będziesz potrzebować między innymi:

 • Drzwi lub inne rozwiązanie, które pozwolą Ci zamknąć się w biurze.
 • Słuchawki lub białe szumy – korzystaj z białego szumu lub słuchawek z redukcja szumów, jeśli będziesz pracować w miejscu, gdzie jest głośno.
 • Organizator – zadbaj o porządek, aby łatwiej Ci było skupić się na pracy.

Podsumowanie

Urządzenie ergonomowego i produktywnego biura w domu to wcale nie taka trudna sprawa. Warto jednak zastanowić się nad podstawowymi zasadami ergonomii i dopasować meble do naszych potrzeb, aby nie odczuwać bólu pleców, a także zastosować odpowiednie oświetlenie i kolorystykę, a także dodać elementy dekoracyjne, które będą inspirujące. Pamietaj o redukcji zakłóceń i zadbaj o organizację. Zdrowe i pracowite biuro to podstawa dla wydajnej pracy.