Najlepsze materiały i tekstury do wykończenia ścian w nowoczesnym wnętrzu

jarmoluk / Pixabay

Nowoczesne wnętrza to już nie tylko minimalistyczne i chłodne przestrzenie. Współczesna aranżacja mieszkania łączy ciepło, ergonomiczność i designerskie rozwiązania. Nic więc dziwnego, że w takim otoczeniu szczególną uwagą otaczamy wykończenie ścian. Dobierzmy idealne materiały i tekstury do stworzenia harmonijnej i stylowej przestrzeni.

  1. Minimalistyczne wyciszenie

Zastanawiasz się, jakie materiały wybrać, by uzyskać nowoczesne i minimalistyczne wnętrze? Doskonałym rozwiązaniem są ściany pokryte gładzią gipsową. Ich prostota i elegancja to idealne tło dla nowoczesnych mebli i dodatków. W tym przypadku warto postawić na jednolity kolor lub pastelowe odcienie, które wprowadzą do wnętrza trochę ciepła.

  1. Drewniane łączenie

Łączenie drewna z innymi materiałami to sposób na zapewnienie nowoczesnego sznytu aranżacji. Doskonale sprawdzą się naturalne okładziny drewniane. Mogą to być panele ścienne o różnej grubości i kształtach, a także deski lub klepki. Taki wybór najczęściej kojarzy się z wnętrzami w stylu skandynawskim, ale dzięki nowoczesnym sposobom obróbki drewna, można je wykorzystać w wielu innych aranżacjach.

  1. Naturalny beton

Gładki, szary beton to jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów w nowoczesnych aranżacjach. Połączony z drewnem lub grą kolorów innych elementów, może w szybki sposób wprowadzić niebanalny i wysmakowany styl do naszego wnętrza. Betonowy efekt można uzyskać stosując specjalne tynki lub farby, które naśladują beton.

  1. Masywne cegły

Cegły to materiał, który doskonale wpasuje się w aranżacje nowoczesne, ale również klasyczne. Z jednej strony nawiązują do warsztatowego stylu loftowego, z drugiej do kamienicy lub rustykalnego stylu. Pamiętajmy, że cegły to rozwiązanie, które może odebrać nieco przestrzeni, na co niektórzy zwracają uwagę. Dlatego warto je stosować w dawkach, w postaci wydzielonych fragmentów ścian lub elementów wykończeń.

  1. Kolorowe płyty

Szukasz dodatkowej inspiracji, by wprowadzić do swojego wnętrza nieco kolorów i wyrazistych faktur? Stawiamy na płyty ceramiczne i kamienne, które od kilku sezonów zyskują na popularności. Nie tylko są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu, ale także umożliwiają tworzenie różnorodnych kolorowych aranżacji. Do nowoczesnych wnętrz polecamy płytki imitujące beton, metal lub grafiki.

Wybierając odpowiednią teksturę dla naszych ścian, zwracajmy uwagę także na całościowy wystrój naszego mieszkania. Niektóre materiały dobrze komponują się z jednym stylem, inne z pozornie różnymi trendami. Warto zwrócić się do specjalistów – architektów i projektantów wnętrz, którzy pomogą dopasować właściwe materiały i dodatki.